1. tipp: Gondold át, hogy mire is van szükséged!
Vedd számba azokat a tevékenységeket, amelyekre a laptopot használni szeretnéd, így meg tudod határozni a szükséges minimális memóriát (RAM-ot) és processzort (CPU-t).
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb feladatra nem kell kifejezett erőgépet venni, egy alapos átgondolás után komoly összegeket takaríthatsz meg.
Alapfelhasználás: Alapvető feladatok elvégzéséhez, mint például e-mailezés, szörfözés a neten, közösségi oldalak használata, képmegosztás, elegendő lehet egy egyszerűbb felépítésű laptop. Ha Windows operációs rendszert használsz, akkor ezeket minden gond nélkül el tudod végezni egy olyan laptoppal, aminek 4 GB memóriája és legalább 2 GHz-es processzora van.
Közbenső felhasználás: Ha ennél kicsit komolyabb dolgokra is használnád a laptopot, például zene letöltés/szerkesztés, kreatív szoftverek, képszerkesztők futnának a gépen, akkor már érdemes egy erősebb processzort választani. Az Intel Core i processzoraiból ezért javasolt 2. vagy 3. generációs szériát választani, ezekből is elsősorban a Core i5 processzor családot, ami 4 maggal rendelkezik, szemben a Core i3 szériával, ami kétmagos.
4 GB memória itt is elégséges, de már érdemes elgondolkozni, hogy ezt a kétszeresére, 8GB-ra bővítsd, hogy kellően gyorsan fussanak a programok.
Speciális használatnál már komolyan hardver kell. Ha filmet vágnál, komoly kép-, vagy zeneszerkesztő programokat használnál, esetleg játszanál, akkor már oda kell figyelni, hogy a futtatandó programoknak milyen hardverigénye van. Sok RAM, erős processzor, villámgyors tárhely, sőt, dedikált VGA kártya is kellhet. Itt már a 8GB memória minimálisan szükséges, Core i5 vagy i7 processzort ajánlott választani, és az SSD háttértárat sem szabad kifelejteni.
2. tipp: Ellenőrizd az akkumulátort!
A laptop egyik legfőbb erénye, hogy nem vagy vele helyhez kötve. Bárhova elviheted, nem csak azért, mert könnyebb, mint egy asztali PC, ráadásul egy monitor is van benne, hanem, mert nem kell állandóan egy konnektorba bedugva legyen. Egy laptop működő akku nélkül csak egy asztali PC.
Ezért fontos, hogy használt laptop vásárlás előtt mindenképpen nézd meg, milyen akkumulátor van benne! Egy használt akkumulátor üzemideje nagyon sokban függ attól, hogyan használták és mennyi ideig, sokat állt-e vagy folyton töltőn volt. Kicsi az esély rá, hogy ezt megtudd, de a pillanatnyi állapot is sokat elmond. Ezért vásárlás előtt mindenképpen érdeklődj az akku állapotáról, a laptopot hálózati töltő nélkül is próbáld ki, és nézd meg, hogy az operációs rendszer milyen értéket ír az üzemidőre vagy használj speciális akku tesztelő programot.
3. tipp: Számítógépes játékok
Ha kifejezetten játékra keresel használt laptopot, akkor fontos, hogy nem minden laptop lesz alkalmas rá, illetve nagyon meg kell fontolni, hogy használt laptop is megfelelő lesz-e.
Az üzleti kategóriás laptopok, mint pl a HP EliteBook vagy ProBook szériája, vagy a Dell Latitude sorozata inkább irodai felhasználásra készültek, így csak a klasszikus, kisebb hardverigényű játékokhoz lesz megfelelő.
Szóval ha igazi gamer vagy, akkor ne is gondolkozz használt laptop vásárlásán, inkább válassz egy új laptopot! :-)
4. tipp: Használt laptop vásárlás: ellenőrizd, mielőtt megveszed!
Pár pillantással is eldönthető, hogy valami kell-e vagy sem, de egy gondos átvizsgálás mindenképpen javasolt.
Először is vizsgáld meg a burkolatot. Egy karc, kisebb repedés, horpadás elképzelhető és elfogadható egy használt laptop esetében. Viszont, ha hiányzik egy darab belőle, deformált a ház, akkor az nem kizárólagosan esztétikai problémát vethet fel. Éppen ezért legyél körültekintő az ilyen laptopok vásárlásakor! Persze egy karc- és sérülésmentes használt laptop is lehet hibás, de sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy megkímélt állapotú laptopra valóban vigyázott a korábbi gazdája.
Nézd meg a képernyőt! Nem csak kikapcsolt, hanem bekapcsolt állapotban is. Kikapcsolva egyből szemet szúrhat egy-egy mélyebb karc, fizikai sérülés, bekapcsolva pedig előtűnhetnek pixelhibák vagy foltok, amit akár egy nyomás is okozhatott. Fontos megnézni, hogy a laptop kijelzője elegendő fényerővel működik-e, egy sötét képernyő folyamatos nézése hosszú távon nagyon igénybe veheti a szemet.
Nézd meg a billentyűzetet és a csatlakozókat. A billentyűzet az egyik legjobban igénybe vett része a laptopnak. Ellenőrizd, hogy a billentyűzet gombjai nem lötyögnek, és mindegyik gomb megfelelően funkcionál. Használt üzleti notebookok esetében gyakran előfordul, hogy azok nem magyar karakterfestésűek, így nem találhatóak rajta az ékezetes karakterek, illetve a különleges karakterek (pl. @) is máshol van, de ez könnyedén orvosolható egy billentyűzet matrica felragasztásával.
Ellenőrizd a csatlakozókat, hogy ne legyenek sérültek illetve ne legyen bennük idegen anyag. A csatlakozók a laptop alaplapjára vannak forrasztva, így azok cseréje nem egyszerű, hanem kifejezetten költséges, ezért, ha egy csatlakozóba házilag barkácsolt adatvédelmi rendszer van (pl az USB portot telenyomták ragasztóval), akkor erősen gondolkodj el azon, hogy kelleni fog-e Neked a jövőben az a port.
5. tipp: Válassz márkás terméket!
Ha egy használt laptop olcsó, még nem jelenti feltétlenül, hogy rossz is. Ugyanakkor egy márkás laptop mögött komoly mérnöki tervezés és kivitelezés áll, hiszen egy nagy nevű gyártó (pl.: HP, Lenovo, Dell) nem engedi meg magának, hogy silány minőségű terméket dobjon a piacra.
Az üzleti szériás laptopért, éppen ezért, újonnan borsos árat kell fizetni, általában több százezer forintot is. Az idő múlásával és a technika fejlődésével párhuzamosan ezeknek a laptopoknak az ára jelentősen csökken, miközben a gondos kivitelezés miatt az értékük megmarad. Így lehet az, hogy egy 2-3 éves üzleti szériás laptop már sokkal kedvezőbb áron érhető el, annak ellenére, hogy tökéletesen működik és az átlagos felhasználásra még jó pár éven át üzembiztos, tartós és megbízható társad lesz.
+1 tipp: Légy tudatában, hogy kitől vásárolsz!
A használt laptop vásárlás egyben egy bizalmi kérdés is. Sok használt laptop nagyon kedvező áron megtalálható különböző apróhirdetésekben vagy online piactereken. Viszont, ha biztosra akarsz menni, akkor válassz olyan kereskedőt, akik garanciát vállalnak az általuk forgalmazott termékért. Válassz olyan üzletet vagy online webshopot, amiről valós és pozitív véleményeket mondtak már mások, és érdemes azt is megnézni, hogy legyen legalább egy létező üzlete, ahova probléma esetén akár személyesen is ellátogathatsz!
Ne vásárolj olyan helyről, ahol nem adnak garanciát és számlát.
Bízunk benne, hogy összeállításunk segít Neked is meghozni a helyes döntést, ebben a nem is olyan egyszerű kérdésben! :-)
Természetesen örömmel állunk rendelkezésedre, ha még bármilyen további kérdésed lenne a témával kapcsolatban, itt tudsz minket elérni.