A modern kor gyermekei
Ismerős a szituáció? Napjainkban az, hogy egy 10 éves gyereknek Gamer PC-je van otthon, az teljesen normális, hisz ebben nőnek fel. A szülők csak azt látják, hogy több órája nem jött ki a szobájából se inni, se enni, még WC-re sem. „Él még egyáltalán ez a gyerek?" :-)
És persze a szobába benyitva csak az látszik, hogy felhőtlen boldogságban úszik, különféle hangokat ad ki, és megtanul valamilyen ismeretlen nyelven, és azon halandzsázik nekünk. Milyen sok családban elhangzanak ezek a mondatok. „Apa, játszhatok?” – „ Majd ha befejezted a házit!” – „ Jó, de utána?” – „Utána játszhatsz.”
A mai felgyorsult világban már elképzelhetetlen, hogy a gyerekek kimaradjanak a technológiai újításokból, és ne használjanak valamilyen eszközt. A közösségi oldalakon tartják egymással a kapcsolatot, és nem kell ahhoz kilométereket utazni, hogy együtt játsszanak, csak azonos időben leülni a gép elé, és csatlakozni ugyanahhoz a szerverhez, játékhoz.
Nem hiába, hogy egy nagyon nagy árbevételű iparág épül ma a PC és konzol játékokra. Hónapról hónapra jelennek meg új játékok, vagy egy sorozat következő része. A programozó cégeknek megvan az ütemezési tervük, hogy mikor, melyik játékot jelentetik meg, és ezt igen hamar a felhasználók tudtára is bocsájtják. És sok esetben a régi gép már nem tudja futtatni az adott játékot, „magasabb a gépigénye”. Ilyenkor jön a kérdés a gyerek részéről, hogy „Kaphatok egy új gépet karácsonyra?”
A Gamer PC számai
A szülők pedig a családi kupaktanácson megvitatják, hogy kaphat- e a gyerek másikat, vagy marad a régi, esetleg bővítik a régit, hátha úgy jó lesz. Ha a gyerek szemszögéből nézzük, akkor ő is számokat lát, ha a szülők szemszögéből akkor ők is. Csak más a látószög. :-)
Visszakanyarodva a „Nagyon drágák?” kérdésre. Gyakorlatilag nincs az a mennyiségű pénz, amit ne lehetne elkölteni Gamer PC vásárlása esetén. A határ a csillagos ég. Viszont, ha az ember úgy gondolkodik, hogy egy igényt szeretne kielégíteni, a gyereke igényét, akkor lehet ebben a dologban kompromisszumokat kötni és jól dönteni. Nem kell a legújabb piacra dobott videókártyát megvenni több százezer forintért, a legújabb processzort, alaplapot és még sorolhatnám. Egy kis információgyűjtéssel és kutakodással az interneten sok pénzt spórolhatunk.
Amikor egy játékot piacra dobnak, publikálják azt is, hogy milyen gépigénye van. Meghatároznak egy minimális, és egy ajánlott gépigényt. Természetesen a minimális szint nem nyújt olyan játékélményt mint az ajánlott. Nem tudunk akkora felbontásban játszani, és olyan magas grafikai módot állítani. Ha a gép nem éri el a szintet, vagy mi jobb beállítást állítunk be a játékon belül, mint amit elbír, akkor előfordul, hogy lassú lesz, beszaggat, megakad stb. Ma az internetnek köszönhetően minden információt megkaphatunk, és mindezt azonnal.
Kereshetünk a videómegosztó portálokon olyan felvételeket, ahol mások megosztják játékélményüket. Sok videó készül különböző játék beállításokkal, és sokan el is mondják, vagy kiírják, vagy a leírásban megemlítik, hogy milyen Gamer PC-vel érték el ezt az eredményt. Készülnek blogbejegyzések, cikkek arról, hogy melyik játékhoz milyen gépet érdemes használni. Szóval az internet ellát minket jócskán információval.
Újat vagy használtat?
Ha megvannak az adatok, akkor jöhet a gép választása. Újat vagy használtat vegyek? Az új Gamer PC elég „zsebbenyúlós” lehet. Minden grafikai megjelenítést a videókártya végez. Milyen kártyát válasszunk? Ehhez is sok segítséget kapunk a játék leírásánál. Ha megvan a kártya, jöhet köré a kiszolgálás. Alaplap, CPU (processzor), memória és tápegység. Az interneten erről is sok tesztet, videót nézhetünk, hogy milyen háttér kell egy VGA kártyához, hogy azt maximálisan ki tudjuk használni. Ez fontos, ha már rászánjuk a pénzt, hogy jó kártyát vegyünk, akkor egy gyenge konfigurációba ne rakjuk bele. És itt dől el kb., hogy az az új Gamer PC mennyibe is fog kerülni.
Használt videókártyát csak akkor érdemes venni, ha tudjuk az előéletét, és vállalnak rá garanciát. Bizony, ezeket alaposan meg kell nézni, mert sok esetben használták őket „bányászásra”. Biztosan hallottál már a Bitcoinról. A Bitcoin egy virtuális fizetőeszköz. És hogy jön ide a videókártya? Úgy, hogy azokat a számítási feladatokat videókártyák végzik el, amiért Bitcoin-t kapunk. Sok kártyát összekötnek és működtetik napi 24 órában, hogy az egész nap pénzt termeljen. Sokszor ezeket nem a megfelelő módon használják, hanem az órajelén húznak is, így jóval megrövidítik az élettartamát. Ilyet ne vegyél, ha egy mód van rá!
Árulnak használt Gamer PC konfigurációt is. Valaki lecseréli, vagy csak megunta és eladja, esetleg már nem használja. Minden esetben a garancia a lényeg: van vagy nincs, és ha van, akkor ki vállalja?! Ezen az oldalon például hatalmas választékban találsz garanciális, használt Gamer PC-ket.
Hol vegyél Gamer PC-t?
Ez eddig mind szép és jó, de akkor honnan vegyük meg? Ha nem akarjuk a „családi ezüstöt” eladni, plusz a malacperselyt feltörni, és a gyerek nagy nehezen összelocsolkodott pénzét elkölteni, akkor válasszunk egy hibrid megoldást. Új videókártyával nem tudunk nagyon mellé nyúlni, mert az előbb céloztam az előéletre és ugyebár ennek még nincs. Garancia van rá bőven. Ez pipa.
Ezután tudunk pénzt spórolni igazán. Ha kiszolgáló egységnek pedig egy használt, prémium minőségű számítógépet választunk. Azért fontos ez, mert az összerakott PC-khez képest sokkal strapabíróbbak! Nem hiába tervezték őket elsősorban irodai használatra, ahol egész nap tudnak rajta dolgozni. Újonnan ezek is drága gépek voltak, de két-három éves korukra elvesztik az áruk nagy százalékát. És ez fontos: nem az értékük csökken, hanem az áruk.
Ha találunk egy számunkra ígéretes konfigurációt, akkor nézzük meg, hogy ki árulja. Fontos, hogy olyantól vegyünk, akinek van előélete a piacon. Olvashatunk róla véleményeket, esetleg van boltja, ahol megnézhetjük, kipróbálhatjuk a Gamer PC-t. Vállal rá garanciát, kapunk számlát. Esetleg a termékről tud információt, segítséget adni, hogy az adott játékok elfutnak-e rajta.
Tud-e küldeni videót, hogy Te is megbizonyosodj róla, tényleg igaz az, amit állít. A mai világban ezek fontos dolgok, hogy ne kelljen csalódnunk!
Konklúzió
Szóval egy szónak is száz a vége, egy új és jó videókártya, egy használt prémium kategóriás PC-vel a legjobb kompromisszum játékra. Ezek tudatában lecsökkentjük annak az esélyét, hogy rossz döntést hozzunk. A Gamer PC választás az egyik legnehezebb, ugyanis itt minden számít. Egy sima gép, amit internetezésre, videónézésre, böngészésre, munkára használunk, sokkal kevesebb tudást igényel. Nos, kedvet kaptál? Akkor nézz szét ezen az oldalon, ahol rengeteg Gamer PC között válogathatsz, amelyek mind megfelelnek a fenti feltételeknek!