Az Intel processzorok rejtelmei...
Aki laptop vagy számítógép vásárláson töri a fejét, legyen az új vagy használt laptop, biztosan szembejött már rengeteg különféle Intel processzorral szerelt modellel. A legtöbbek számára a processzor általában az egyik legidegenebb fogalom a laptopok világában és emiatt sokan jelentéktelennek is tekintik azt. Pedig korántsem mindegy, hogy milyen processzor van eszközünkben, hiszen az egyik legfontosabb és egyben legdrágább részét képezi a laptopoknak. Ezen processzorok jelölései azonban egy átlag felhasználónak oly keveset mondanak. Legtöbben általában addig jutnak el, hogy a bizonyos „i” utáni szám minél nagyobb, annál jobb (i3-i5-i7-i9 processzor családok). Azonban ennél többről van szó.
A mostanában legyártott, legújabb, legszuperebb és legdrágább laptopok már a 11. generációs Intel processzorokat kapják. Ezeket természetesen a valaha volt leggyorsabb processzoroknak állítják be a kiváló marketinges kollegák, mely valahol így is van, ám nem feltétlenül van szükségünk a legújabb (és legdrágább) technológiákra. Ez pedig azért van, mert jelenleg az átlag felhasználó által futtatott alkalmazások egyébként is villámgyorsan futnak a pár évvel ezelőtti Intel Core modelleken is. Ugye logikusan következik, hogy először kijönnek a legújabb és legfrissebb tulajdonságokkal rendelkező processzorok és erre reagálva adják ki a szoftvergyártók az ezekre optimalizált frissítéseket. Így általában a processzorok technológiailag előrébb járnak, mint a szoftverek. Ezt kihasználva bátran választhatunk magunknak egy-két évvel régebbi processzorral szerelt laptopot, mert észre sem fogjuk venni a sebességbeli különbséget, ha átlag felhasználóként használjuk.
Általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy az i3 „kezdő” résztvevő az átlagfelhasználók számára készül, böngészésre, filmnézésre, alap irodai alkalmazások futtatására teljességgel elégséges. Az i5 „középkategóriás” processzorok már komolyabb irodai alkalmazások futtatására, alap képszerkesztésre vagy több, egyidejűleg végzett tevékenység elvégzésére is alkalmas. Emellett az i7 (újabb laptopokál az i9-el kiegészülve) a „felsőkategóriás” családot képviselik, melyek a megfelelő konfigurációval társulva komolyabb videóvágó, szerkesztő programok, játékok futtatására is alkalmasak lehetnek.
Ha megértettük ezeknek a kategóriáknak a lényegét akkor jön a generációk áttekintése. Ez már egy kicsit több kutatómunkát igényel egy laikus vásárló számára. Először is meg kell találnunk, hogy miként jelölik a különböző generációkat. Ezeket általában a processzorcsalád betű és számjel kombinációja utáni számkódból olvashatjuk ki. Pl.: Adott egy laptop melyben egy Intel Core i5 5200U processzor található. Mint előbbiekben már megtudtuk, ez egy „középkategóriás” Intel processzor, méghozzá az 5. generációs változata (5200U számkód első számjegyéből derül ki). Ez egy 2015-ben megjelent technológiát takar. Vajon elég lesz-e nekem ez a pár éves technológia? Ez alapvetően egy átlagfelhasználó számára teljesen jól használható processzor, viszont, ha ez egy SSD-vel vagy egy nagyobb RAM memóriával társul akár már komolyabb teljesítményű programok futtatására is alkalmas konfigurációt kapunk.
Ugye nem is annyira egyszerű?
Ezen nehézségek kiküszöbölésére fejlesztettük ki a Jebeto.hu oldalon a termékek mellett megjelenő „CPU” matricát. Ez egyszerűen és nagyszerűen használható tájékozódásra és hogy megtudhassuk mire is számíthatunk teljesítmény ügyileg a megvásárolandó eszköztől.
Hogyan értelmezzük a CPU matricát? A Jebeto által használt CPU matrica 4 különböző teljesítmény szintre osztja és kategorizálja a termékeket. Lassú-közepes-gyors és szupergyors kategória. Ezeket a megjelenő ikonon 4 különböző színnel jelöltük. Piros-narancs-sárga és zöld. Minden laptop leírásából kiderül, hogy milyen sebességű processzorral van felszerelkezve és hogy az a teljesítmény a végfelhasználónak mire lesz elég. Így gyorsabban, könnyebben és hatékonyabban választhatnak maguknak számítógépet a kínálatunkból a vásárlóink.
Azonban ha mégis kérdésed lenne, vedd fel velünk a kapcsolatot a +36 70 408 5330-as telefonszámon vagy az info@jebeto.hu email címen.