Manapság a gyártók azon versenyeznek ki tud minél könnyebb, minél kompaktabb, minél több kényelmi funkcióval rendelkező notebookot gyártani. Nem volt ez másképpen az 1980-as években sem. Az első három termék, ami kísérletet tett ennek a kivitelezésére az Osborne 1, a Xerox NoteTaker és a Grid Compass. Hosszú és rögös út vezetett el a mai ultrabookokig így valószínűleg nem meglepő, ha eláruljuk, hogy az első laptopok csak alapjaiban hasonlítottak a ma ismert modellekhez.
Az Osborne 1 1981 áprilisában látta meg a napvilágot az üzletekben és „mindössze” 11 kilogrammot nyomott. Egy mai szemmel nagyon vicces 4 Mgz-es processzor „dübörgött” benne egy 64 KB-os memóriakártyával párosítva és egy mai komolyabb okostelefon kijelzőjével megegyező, 5 colos kijelzővel szerelve.
A XeroX NoteTaker prototípusának (Dynabook) apja Alan Kay 1976-ban dobta piacra a XeroX-et amely nem aratott elsöprő sikert, összesen 10 modell készült belőle. A fejlesztő később, 1994-ben már az Apple cég szárnyai alatt bontakozott ki.
A Grid Compass már nagyon hasonló a mai laptopok felépítéséhez, melyet a NASA és az amerikai hadsereg is nagy számban használta, hiszen egy nagyon strapabíró, mégis kompakt gépről van szó, melynek akkoriban egyedülálló lehajtható képernyője volt, melyet magnéziumból készült ház védett a külső behatásoktól. 1982-ben a gyártósorok beindultak, a termék ára 8 – 10.000 dollár között alakult. Ezért az árért akkor egy igen komolynak mondható, 340 KB-os memóriát kaptunk
Ezek után még megjelent egy-két komolyabb próbálkozás a piacon, megkísérelve egy nagy dobást létrehozni, pl. a ma is ismert Toshiba és Sharp márkák is adtak ki korai hordozható modelleket, de ez a kategória csak a 90-es évek közepétől kezdett el dinamikusabban fejlődni.
A mai kereskedelmi laptopok alapkövét az IBM fektette le 1986-ben, amikor ugyanis piacra dobták saját fejlesztésű gépüket, az IBM Convertible-t. Az akkor méregdrágának számító, 2 ezer dolláros notebook, 2 floppy meghajtóval, mai szemmel viccesnek mondható 4,77Mhz-es Intel processzorral és 256 KB – nem elírás, jól látjátok – memóriával volt szerelve. Mint tudjuk, innentől kezdve az IBM-nek dübörgött az ipar, óriási mágnássá nőtte ki magát és minden konkurens cég kereste az ő tökéletes receptjét a piacon, kisebb nagyobb sikerrel, hogy kiharaphasson egy-egy szeletet a profit metaforikus tortájából.
Az első Windows verzió, ami jól használható volt hordozható eszközökön, az a Windows 95 volt, mégpedig azért, mert sokkal fejlettebb volt az energiagazdálkodása, bármely korábbi operációs rendszernél, így előnyös volt a használata az akkumulátorral szerelt gépek esetén. Hamarosan elérhető vált a rendszer részeként a CD-ROM és az Intel Pentium processzor, mely rakétaként lőtte ki a laptopok terjedését. A legnépszerűbb modellek között voltak a Dell Latitude, a Toshiba Satellite és az IBM ThinkPad modellek, de rajtuk kívül szinte az összes PC gyártó nekilátott a notebook fejlesztésekbe.
2007-ben aztán elértünk arra a pontra amikor egészen mini, ma már kevésbé népszerű úgynevezett „netbookok” jelentek meg. Elsőként az ASUS fedezte fel az ezekben a masinákban rejlő lehetőségeket, hiszen ők dobták piacra az akkor legkisebb netbookot, az Eee PC 701-et. Ez a laptop egy kis 7 colos kijelzővel lett felvértezve, 4 GB RAM memóriával és egy Celeron processzorral társítva. Végül az ötlet bevált, több mint 300 ezer darab talált gazdára, mire reagálva minden más gyártó is kiadta a saját márkás netbookját.
Azóta fényévek teltek el az iparban és manapság elértünk a mindennel felszerelt üzleti kategóriás ultrabookokig, melyek kompromisszumok nélkül hozzák a laptopok minden előnyeit.
Ráadásul a Jebeto.hu-n rendkívül kedvező áron juthatsz hozzájuk garanciával! Ha érdekelnek az aktuális ajánlataink, keress minket bizalommal!