Amikor a számítógéped HDD lámpája világít, akkor arra vár a CPU, hogy a merevlemezről összeszedje a lekért információt, futtatandó programot. Ilyenkor régebbi laptopoknál jól hallhatóan „kerreg” is a merevlemez: cikázik az olvasófej a mágneses tányérokon, amelyek az adatot tárolják.
Ezzel szemben az SSD-ken tárolt adatokhoz – a mozgó alkatrésznek köszönhetően - a processzor szinte azonnal hozzáfér, így értékes időt takarítunk meg egy feladat elvégzése során.
Pár példa a gyakorlatban:
● Villámgyorsan, másodpercek alatt elindul bármilyen program
● Nem kell percekig várni a Windows betöltésére sem
● A weboldalak is gyorsabban jelennek meg (nem csak az internet elérésed sebessége tudja korlátozni a böngészést)
● Hamarabb elkészül a videóvágás vagy fotószerkesztés és a játékok is gyorsabban betöltődnek
Az SSD-k puszta átviteli sebessége is kimagasló: a merevlemezek átlagos 90-120 MB/s sebességével szemben a SATA3 SSD meghajtók akár 500 MB/s-ra, míg az M.2 SSD meghajtók ennek közel háromszorosára (1500 MB/s) is képesek. Biztonság szempontjából is jó, hogy az SSD-k nem tartalmaznak mozgó alkatrészt, így optimálisabbak laptopban való használatra. Hiszen, ha leejted a laptopod, akkor az első, ami tönkremegy a merevlemez. Ilyenkor pedig sajnos búcsút inthetsz az azon tárolt adatoknak.
Természetesen mindennek ára van. Az SSD-k noha egyre elterjedtebbek, az áruk még mindig magasabb a merevlemezekénél. Egy HDD átlagos gigabájtja 40-50 forint körül mozog, míg egy SSD gigabájtja 250-300 forintba kerül.
Rengeteg gyártó kínál manapság SSD-ket, ám jellemzően azon gyártók termékeiben lehet a leginkább megbízni, amelyek alapvetően memória gyártók is. Ezáltal egyáltalán nem véletlen, hogy ha SSD-ről van szó, akkor mindig a Kingston és a Samsung azok, amik legelőször szóba kerülnek.
Mindkét cég tősgyökeres memória gyártó, sok éves tapasztalattal bírnak. Elég hamar be is törtek a piacra az SSD meghajtóikkal. A Kingston SSD meghajtói kedvezőbb árúak, míg a Samsungok kissé borsosabb árcédulával bírnak. A Kingston-on belül is, a legolcsóbb szériák alacsonyabb maximális sebességet nyújtanak (régebbi szériáknál 300 MB/s, újabbaknál 400-450 MB/s), míg a Samsungok (550 MB/s) kivétel nélkül gyorsabbak (papíron és a valóságban is). Jelentősen több garancia érvényes a Samsung SSD-kre (5 év gyártó garancia az EVO és 10 év gyártói garancia a PRO szériákra).
Azonban a Kingston a legnépszerűbb, ugyanis az alacsonyabb maximális írási sebességből általános használat (böngészés, tanulás, munka) semmit nem lehet érzékelni, még a Kingston SSD-k is 3-4x olyan gyorsak, mint egy merevlemez, de áruk kedvezőbb, mint a Samsungoké.
Milyen felhasználási célra és kinek ajánljuk az egyes SSD típusokat?
● Kedvező árú Kingston SSD-ket olyan laptopokba ajánljuk, amelyek napi használatban tanulásra, böngészésére, levelezésre, filmnézésre vannak használva. A sebességbeli differencia így is sokszoros lesz egy HDD-hez képest, ég és föld a különbség.
● Középkategóriás Kingston SSD-ket olyan gépekbe ajánljuk, ami komolyabb munkára vagy éppen játékra is be van fogva alkalmanként, esetleg videóvágással, fotószerkesztéssel is foglalkozol.
● Csúcskategóriás Samsung 840 és 850 EVO (és PRO) szériás SSD meghajtókat olyan laptopokba ajánljuk, amelyek egész napos (8-10 óra napi használat) munkára vannak használva, céges környezetben, kifejezetten adatigényes programokkal társítva. Komolyabb, akár huzamosabb videóvágásra, fotószerkesztésre, adatbázisokkal való munkára ugyancsak kiválóak ezek a típusok.
Szintén egy nagyon fontos kérdés, amire újfent a felhasználási céllal tudok Neked megválaszolni: Mekkora legyen az SSD?
A 120-128 GB általános használatra, böngészésére, Microsoft Office (Word, Excel) dokumentumokkal való munkára, tanulásra tökéletesen elegendő, a 240-256 GB akkor jó, ha sok képet tárolsz a laptopodon és néha filmeket is megnézel esetleg több és/vagy nagyobb program szükséges a munkádhoz vagy tanuláshoz, az 500-512 GB az előzőleg felsoroltakon kívül ez a méret kifejezetten tárhelyigényesebb programok (pl.: Adobe Photoshop) vagy épp játékok telepítésére és futtatására alkalmas.Természetesen tökéletes alternatívát jelenthet egy igazán nagy SSD-re, ha HDD-vel kiegészítve használod azt. Ilyen esetben a hangsúly azon van, hogy a Windows és a programjaid legyenek az SSD-re telepítve, amelyhez legtöbbször egy 120 GB-os modell több, mint elegendő.
SATA3, MSATA VAGY M.2?
A laptopok 99%-a SATA3 (vagy régebbi laptop esetén SATA2) foglalattal rendelkezik így, ha SATA3 SSD-t veszel, akkor nem tudsz hibázni, de ajánlatos előtte utána nézni, hogy Neked pontosan melyikre lesz szükséged. Itt méretbeli különbségek adódhatnak ezért fontos a körültekintés.
Az, hogy a Te laptopodnak pontosan melyik SSD éri meg a legjobban szinte kizárólag attól függ, mire és hogyan használod a laptopod. Ha tőlünk vásárolsz laptopot, mi ingyen beszereljük neked a nagyobb SSD-t! Válaszd ki a megfelelő méretet a vásárlási folyamatban!
Külön megvásárolható SSD termékeink megtekintéséhez kattints a megfelelő méretre: 128 GB SSD vagy 480 GB SSD.
Az SSD-vel szerelt „A” kategóriás laptopjainkat ITT találod, az „A-„ kategóriásokat pedig ITT.